Tommerup Efterskole
Sortebrovej 17
5690 Tommerup
T: 64 76 10 12
F: 64 76 10 04
E: post@tommerup-efterskole.dk

Sol over fjeldet

25.01.10
Vi vågnede op til blå himmel og solen, der langsomt fandt sin vej over bjergene. Et smukt syn at spise morgenmad til. Fjeldskolens spisesal har panoramaudsigt, som kan gøre enhver portion havregryn til et fyrstemåltid.

Inden vi skulle ud på ski, fik vi af èn af skiguiderne fortalt en lille historie fra det virkelige liv, der illustrerede vigtigheden af at kunne fjeldreglerne. Fjeldreglerne omhandler bl.a. at man aldrig må tage afsted alene, og at man altid skal kort og kompas med, at man skal være opmærksom på vejret, fordi det hurtigt kan skifte, og man skal være i klædt fornuftigt vintertøj, der kan holde en varm og tør.

Herefter tog holdene afsted på de forskellige ture. I dag var der flere og flere, der opdagede, at nu bestemte skiene ikke 100%, men det var muligt at få kontrol på skiene – også selvom bakken var ”meget stejl” og med ”farlige” sving. Eleverne knoklede på og var gode til at hjælpe hinanden op af snedriverne.
I vores frokostpause lavede guiderne bål og ved hjælp af en gren kunne der ristes fjeldpizza (en franskbrødsmad med skinke og ost – mums).
Normalt følger vi fint præparedede løjper, men nogle af eleverne havde mod på mere, så de nærmest kravlede igennem den løse puddersne op til et udsigtspunkt, der hedder Kantliknappen.


Snehuleholdet blev lidt længere tid hjemme på Fagerhøi for at få lidt mere teori om snehulebygning. Det er nemlig sin sag at bygge en snehule, der kan bruges til at sove i. Vi har erfarne skiinstruktører på, som er meget obs på sikkerheden.
Herefter fik også sneholdet skiene på og drog ud til et sted med en passende skrænt og tilsvarende snedrive. At bygge snehuler er noget, der tager hele dagen. Det er hårdt, hårdt arbejde og ikke for sarte sjæle, men selvom det tog hele dagen, var eleverne enige om, at det havde været sjovt. Tre af hulerne blev godkendt til at sove i, så når aftenunderholdningen er færdig, drager et hold elever ud for at tilbringe natten derude.
Et andet hold drager samtidigt afsted for at sove i Fagerhøis lavoer (En lavo er et samisk telt), der ligger et par kilometer fra fjeldskolen.
Så også i dag må vi melde sol og godt humør over hele linjen.
Se billeder fra dagen her
 
Så smukt er der ved solopgang ved Fagerhøi
Så smukt er der ved solopgang ved Fagerhøi

Snehulebygning er hårdt arbejde
Snehulebygning er hårdt arbejde

Pause  og god stemning
Pause og god stemning

 
Webdesign: Marginal-büro